فومن سیتی 2012

پرتال بزرگ اطلاع رسانی اخبار و مقالات علمی فرهنگی هنری سیاسی ورزشی فومن گیلان ایران وجهان

با سلام ... ورود شمارا به وبلاگ فومن سیتی 2012 خوش آمد میگویم ... برای مشاهده کامل مطالب از آرشیو مطالب وبلاگ استفاده کنید.

معاون عمران استاندار گیلان گفت: یک دختر 13 ساله دانش‌آموز در سیل فومن جان خود را از دست داد.

 فارس: معاون عمران استاندار گیلان گفت: یک دختر 13 ساله دانش‌آموز در سیل فومن جان خود را از دست داد.

محمد اکبرزاده امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت با اشاره به وضعیت وقوع سیل در گیلان اظهار کرد: به دلیل شدت بارندگی بیشتر شهر‌های گیلان دچار سیل‌زدگی شدند.

وی، رودبار، سیاهکل، دیلمان، فومن، صومعه‌سرا، رشت، لنگرود، آستانه‌اشرفیه و... را از جمله شهرهای دچار سیل‌زدگی استان عنوان کرد.

این مسئول با بیان اینکه بیشترین ضرر ناشی از سیل متوجه کشاورزان شده است، تصریح کرد: خزانه‌های برنج کشاورزی و اراضی تازه نشا کاری شده بر اثر سیل تخریب شدند.

وی، اضافه کرد: در بازدید از فومن نیز یک دختر دانش‌آموز 13 ساله به هنگام بازگشت از مدرسه به همراه سیل روانه شد و جان خود را از دست داد و حادثه‌ غم‌انگیز را رقم زد.

اکبرزاده با اشاره به اینکه مرگ این دختر تنها تلفات ناشی از سیل در گیلان بوده است، تصریح کرد: 18 استان کشور درگیر سیل شدند و این سیل بی‌سابقه بوده است.

وی، از تشکیل جلسه فوق‌العاده در ساعت 12 شب گذشته خبر داد و خاطرنشان کرد: جلسه فوق‌العاده ستاد بحران به دلیل اهمیت موضوع با حضور تمام مدیران و فرمانداران برگزار شد.

معاون عمران استاندار گیلان درباره وضعیت راه‌های استان اذعان کرد: اکنون تمام راه‌های اصلی استان باز است و تردد در آنها جریان دارد و برخی راه‌های فرعی روستایی بر اثر سیل مسدود شده بود که یکی از پس از دیگری بازگشایی می‌شوند.

وی، درباره خسارات ناشی از وقوع سیل خاطرنشان کرد: هنوز برآورد نهایی صورت نگرفته است اما بیش از یک‌میلیارد و 500 میلیون تومان خسارت به استان وارد آمده است.

برچسب‌ها: حوادث

[ پنجشنبه ۱۳۹۱/۰۱/۳۱ ] [ 10:43 ] [ ]

[ ]

بر اثر سیلاب خزانه‌های برنج فومن دچار آسیب زیادی شد/رانش زمین در ماسوله

خبرگزاری فارس: رئیس هلال احمر فومن گفت: بر اثر جاری شدن سیل در مناطق گشت رودخان و قلعه‌رودخان زمین‌های کشاورزی و مزارع و خزانه‌های برنج دچار آسیب‌های زیادی شدند و هر دو کیلومتر در جاده ماسوله زمین رانش دارد.

عظیم جمادی امروز در حاشیه جاری شدن سیلاب در مناطق مختلف فومن اظهار کرد: از ساعت هشت صبح امروز طبق اعلام بخشداران مرکزی و سردار جنگل فومن مبنی بر وقوع سیلاب در این مناطق، نیروهای امدادی به مناطق اعزام شدند.

وی افزود: مسیر جاده ماسوله از منطقه کمادول بالا مسدود شده و رانش زمین به چند خانه مسکونی آسیب شدید وارد کرده و موجب تلف شدن چندین راس احشام شده است.

این مسئول، با اشاره به اینکه در مناطق گشت رودخان و قلعه رودخان سیل به زمین‌های کشاورزی و مزارع و خزانه‌های برنج آسیب زیادی وارد کرده است، تصریح کرد: چندین مسافر در ماسوله با کمک امدادگران فومن نجات یافتند و تعداد زیادی از مسافران نیز در مساجد مناطق پایین دست اسکان یافتند.

وی، ادامه داد: در مسیر ماسوله نیز در مساجد مناطق پایین دست تعداد زیادی از مسافران اسکان یافتند و از دارچشمه به بالا هر دو کیلومتر جاده رانش کرده و چندین پل دچار آسیب شده است.

به گزارش فارس، به دلیل بارندگی شدید از صبح امروز خسارات زیادی در مناطق مختلف فومن از جمله ماسوله، بخش سردارجنگل و مناطق توریستی گشت رودخان و قلعه رودخان وارد آمده است.

نیروهای مستقر در محل همچنان در تلاش برای بازگشایی مسیرهای مسدود شده هستند.01-81.jpg
 
02-58.jpg
 
03-46.jpg
 
05-41.jpg
 
07-32.jpg
09-30.jpg
 
 
 
10-210.jpg
 
11-189.jpg
 
12-177.jpg
 
14-141.jpg
 
17-122.jpg
 
20-143.jpg
 
22-127.jpg
 
27-97.jpg
 
35-72.jpg
 
42-50.jpg
 
41-51.jpg
 
39-62.jpg
 
37-64.jpg
 
36-68.jpg
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

برچسب‌ها: حوادث

[ چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۱/۳۰ ] [ 22:35 ] [ ]

[ ]

 تله کابین لاهیجان

تله کابین حیران

دردست اجرا:

تله کابین درفک(بزرگترین تله کابین جهان)

تله کابین لنگرود

ادامه مطلب...


برچسب‌ها: استان گیلان
ادامه مطلب

[ سه شنبه ۱۳۹۱/۰۱/۲۲ ] [ 23:1 ] [ ]

[ ]

جغرافیای سیاسی

 

یک سال پس از تصویب متمم قانون اساسی

یک سال پس از تصویب متمم قانون اساسی یعنی در سال ۱۳۲۵ هجری قمری تشکیل ایالات و ولایات به تصویب دومین دورهٔ قانون‌گذاری مجلس شورای ملی رسید. در این قانون ولایت چنین تعریف شده‌است: قسمتی از مملکت که دارای یک شهر حاکم‌نشین و توابع باشد اعم از این که حکومت آن تابع پایتخت یا تابع مرکز ایالتی باشد. در آن زمان گیلان جزو ۱۲ ولایت ایران بود. پس از این قانون اولین قانون تقسیمات کشوری در آبان ماه ۱۳۱۶ خورشیدی، تهیه و تصویب شد. بر اساس این قانون ایران به استان‌های شمال، غرب، جنوب، شمال غرب، شمال شرق و مکران تقسیم شد. بر طبق این تقسیم‌بندی شهرستان گیلان از توابع استان شمال بود و شامل مناطق زیر بود:

  1. حومه فومنات، صومعه‌سرا، لشت‌ نشا، کوچصفهان (مرکز: کوچصفهان)
  2. بندر انزلی، چهار فریضه، خمام، گسکر (مرکز: بندر انزلی)
  3. لاهیجان، رانکوه، دهشال (مرکز: لاهیجان)
  4. گرکانرود، اسالم، توالش (مرکز: گرکانرود)

این تقسیم‌بندی هم چند ماه بیشتر دوام نیاورد و در ۱۹ دی ماه همان سال مصوبهٔ قبلی اصلاح شد و استان‌های ایران به استان‌های یکم تا دهم تغییر پیدا کردند.

گیلان جزو شهرستان‌های استان یکم بود و شامل هفت بخش رشت، فومنات، رودبار، لاهیجان، بندر انزلی، توالش و لنگرود بود.

از ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۳۳۹ با توجه به مادهٔ ۱۳ قانون وظایف و اختیارات استانداران (دولت مکلف است با توجه به سابقهٔ تاریخی نام استان‌ها را تعیین و اعلام کند) نام استان یکم به استان گیلان تبدیل شد. در ۷ بهمن سال ۱۳۴۰ شهرستان اراک از استان گیلان جدا شد و به استان تهران ملحق شد. شهرستان زنجان نیز که تا تاریخ ۶ مرداد سال ۱۳۴۸ از توابع استان گیلان بود، از گیلان جدا شد.

بر طبق آخرین تغییرات استان گیلان ۱۶ شهرستان، ۴۹شهر، ۴۲ بخش و ۵۱۶ دهستان و ۳۰۴۳ آبادی (روستا، مزرعه، مکان)دارد.

شهرستان‌های این استان، در حال حاضر، عبارتند از: شهرستان آستارا، شهرستان آستانه اشرفیه، شهرستان املش، شهرستان بندر انزلی شهرستان تالش، شهرستان رشت، شهرستان رضوانشهر، شهرستان رودبار شهرستان رودسر، شهرستان سیاهکل، شهرستان شفت، شهرستان فومن شهرستان لاهیجان، شهرستان لنگرود، شهرستان ماسال، شهرستان صومعه سرا

جغرافیای طبیعی

رشته‌کوه البرز، با ارتفاع متوسط ۳۰۰۰ متر، همانند دیواری در باختر و جنوب آن کشیده شده‌است. بلندترین نقطهٔ گیلان، کوه سماموس، واقع در شهرستان رودسر است. گیلان، جز از طریق دره منجیل، راه زمینی دیگری به فلات ایران ندارد. گیلان، از طریق چابکسر با استان مازندران و از طریق آستارا با جمهوری آذربایجان، راه زمینی دارد. در قاسم آباد، فاصلهٔ دریا با کوه، به کمترین حد خود می‌رسد.

این منطقه، از شمال با دریای خزر و کشورهای مستقل قفقاز، از غرب با استان اردبیل، از جنوب با استانهای زنجان و قزوین و از شرق با استان مازندران هم‌جوار است.


برچسب‌ها: استان گیلان

[ جمعه ۱۳۹۱/۰۱/۱۸ ] [ 12:52 ] [ ]

[ ]

 

پیش شماره های روستاها,شهر ها وشهرستان های گیلان

فومن : ۰۱۳۲

 

* ادامه شماره ها *

 


برچسب‌ها: پیش شماره های روستاها, شهر ها وشهرستان های گیلان
ادامه مطلب

[ جمعه ۱۳۹۱/۰۱/۱۸ ] [ 12:36 ] [ ]

[ ]

 

ناحیه کوهستانی فومن

مناطق کوهستانی فومن قسمتهای جنوب  شهرستان رادر برگرفته ودارای نواحی جنگلی ومراتع وقلل وارتفاعات بسیار زیبا که برای گردشگری وورزش کوهپیمایی بسیار مناسب هستند می باشد این ارتفاعات بسیار زیبا ودیدنی از ارتفاعات ماسوله گرفته تاارتفاعات گسگره ،ماکلوان ،گشت رودخان ،فوشه وقلعه رودخان که هر کدام زیبایی خاص خودشان رادارند.ودر واقع بیشترین وبهترین ارتفاعات استان گیلان در شهرستان فومن واقع شده است که سالانه تعداد زیادی گردشگر وکوهنورد به این ارتفاعات صعود می کنند واز چشم اندازهای زیبای آن بازدید می کنند وضمنا هیا ت کوهنوردی فومن نیزدرقبال فرهنگ ورزش کوهپیمایی وکوهنوردی فعالیتهای چشمگیری راهرساله انجام می دهد .

در زیر بعضی از قله هاوکوه هاو مناطقی که در شهرستان فومن از نظر گردشگری وکوهپیمایی وکوهنوردی از اهمیت ویژهای برخوردارند راجهت آشنایی خوانندگان محترم ارائه می نماییم .

(ارتفاع این قله هاتقریبی می باشد )

ردیف

نام کوه

شهر

دهستان

منطقه

ارتفاع (به متر)

1

شاه معلم

ماسوله 

سردار جنگل

ماسوله 

3050

2

آسمان کوه ماسوله

ماسوله 

سردار جنگل

ماسوله 

2750

3

لاس سرماسوله

ماسوله 

سردار جنگل

ماسوله 

2500

4

کله قندى

ماسوله 

سردار جنگل

ماسوله 

2600

5

تریشم

ماسوله 

سردار جنگل

ماسوله 

2550

6

کوه روبار

ماسوله 

سردار جنگل

ماسوله 

1792

7

لنندیز

ماسوله 

سردار جنگل

ماسوله 

1368

8

خلیل دشت

ماسوله 

سردار جنگل

ماسوله 

2098

9

گردسایه

فومن

سردار جنگل

گسکره

2081

10

گیلوندرود

ماسوله 

سردار جنگل

گیلوندرود

570

11

دیزآب

فومن

سردارجنگل       

گسکره

2430

12

ملبهار

فومن

گوراب پس

قلعه رودخان

2800

13

دایلسر

فومن

گوراب پس

قلعه رودخان

2282

14

زرده خوانى

فومن

گوراب پس

قلعه رودخان

1800

15

مته خوانى

فومن

گوراب پس

فوشه

1700

16

ویزَ

فومن

گوراب پس

فوشه

1400

17

برنا

فومن

گوراب پس

فوشه

2400

18

غارخون

فومن

گوراب پس

فوشه

930

19

قلعه تاریخى

فومن

گوراب پس

حیدرآلات

700

20

شیخ جمال

فومن

گوراب پس

فوشه

515

21

آبگیر طبیعی شنا

فومن

گوراب پس

فوشه

299

22

زنگرد

ماسوله

سردار جنگل

گیلوندرود

1447

23

خارند

ماسوله 

سردار جنگل

ماسوله 

1754

24

دوآل کوه

فومن

آلیان

سیاهرود

 

 گرداورنده:آقای حسین حاجت پور

منابع:هیئت کوهنوردی فومن

***


برچسب‌ها: قله و مناطق کوهستانی فومن و استان گیلان

[ چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۱/۱۶ ] [ 16:4 ] [ ]

[ ]

 

کوه شاه معلم، (ماسوله داغ ) 3050 متر   

نام فارسی :  کوه شاه معلم، (ماسوله داغ ) 

 

 

موقعیت جغرافیایی

موقعیت جغرافیایی : ما سوله داغ در استان گیلان و در شمال غربی ماسوله قرار دارد.

بررسی توپوگرافی قله : ماسوله داغ تک قله ای بر روی یک خط الرأس شرقی غربی است که خود بخشی از رشته کوه های گیلان متصل به رشته اصلی سفید کوه می باشد.

ویژگی های خاص : آبادی زیبای ماسوله با خانه ها و معماری زیبا یکی از نقاط سیاحتی اطراف قله است. ارتفاع این آبشار در حدود 30 متر است و در غرب ماسوله قرار دارد.

مسیر صعود به قله : وقتی گام به جنگل می گذاریم مه بر روی دامنه های مرطوب فروریخته است و آرام به پایین فرو می غلطد. صدای رودخانه خروشان ماسوله به گوش می رسد و درختان جنگلی ز هر سو ما را در برگرفته اند. بعد از فومن به تدریج به آبادی بسیار زیبای ماسوله نزدیک می شویم خانه ها با رنگ خردلی بر روی یکدیگر تا رتفاعی معین بالا رفته اند. مه در سراسر تپه های مشرف به ده موج می زند و آبادی ساکت و آرام است. حتی روزهای تعطیل اینجا غوغایی است. اینک آرام آرام از کنار منبع بزرگ آب در بالای ماسوله خود را از راهی پاکوب و مشخص به سوی امامزاده ابراهیم در زیر گردنه ای می رسانیم (1). پس از آن به لشکرگاه می رسیم که شامل چندین کلبه است. راه خاکی که از عرض منطقه عبور می کند را طی می کنیم. پس از عبور از جاده خود را بر روی یال اصلی قله قرار می دهیم. این یال بلند و نسبتاً طولانی پس از عبور از جاده خود را بر روی یال اصلی قله قرار می دهیم. این یال بلند و نسبتاً طولانی پس از چندی ما را بر یکی از بام های گیلان و برفراز دشت های زیبای آن می رساند. مناظر زیبا و سرزنده اند. سفید کوه زیبا در غرب و پشته کوه و لاس پشته در جنوب شرقی دیده می شوند. امروز راه زیادی را پیموده ایم. با دیداری از قلل خانه بند و تورشوم به سرعت به پایین باز می گردیم. بهترین زمان برای صعود به این قله اردیبهشت ماه است.

وضعیت قله در زمستان : بدیهی است که زمستان همراه است. حجم برف در زیر قله بسیار زیاد است ولی صعود بدان بدون مشکل خاصی به انجام می رسد. شناسایی در مسیر صعودهای تابستانی از جمله ضرورت های چنین برنامه زمستانی میباشد.


برچسب‌ها: قله و مناطق کوهستانی فومن و استان گیلان

[ چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۱/۱۶ ] [ 15:55 ] [ ]

[ ]

 

شناختی بر منابع آب حوزه فومن

 

رودهای فومن تعدادی زهکشهای طبیعی هستند که جریان سطحی  ناشی از نزولات جوی رادرقوس کوچکی ازدامنه های جنوب غربی وشرقی وشمال غربی  فومن جمع آوری نموده واز طریق تالاب انزلی وارد دریای خزر می نمایید .

رودهای فومن

1- ماسوله رودخان:ماسوله رودخان ازارتفاعات ماسوله سرچشمه می گیرد حداکثرارتفاع حوزه آبخیزرود ماسوله 3000متر است. ازسال 1345 اینرود درمحل پل کسما اندازه گیری می شود .وسعت حوزه آبخیزرود مزبور درمحل کسما حدود 382کیلومتر مربع است. حجم آب جاری شده این رودخانه درمحل کسما ودر یک سال متوسط 138میلیون متر مکعب است از سال 1363ماسوله رودخان در ابتدای ورود به جلگه اندازه گیری می شود نتایج اندازه گیری سالهای 1364تا1368نشان می دهد که به طور متوسط سالانه حدود 190میلیون متر مکعب آب از طریق چو مثقال وسیله رود خانه ماسوله وارد مرداب می گردد.

2- گازروبار :حوزه آبخیز این رود در ارتفاعات پایین ومیانی اراضی جنوب شرقی فومن است .

3- رودقلعه رودخان یا جمعه بازار :که در عبور از لاکسارپیش رودبار معروف است ودر ورود به

مرداب انزلی سیادرویشان نامیده میشود. قبل از رسیدن به مرکز تالاب انزلی ادامه شاخه بهمبر به آن می- پیوندد.بهمبر در این قسمت از مسیرآب سیستم رودهای غرب فومنات را نیز همراه دارد.

اصطلاح بهمبر(با هم بر) ممکن است گویای این به هم پیوستگی باشد مسیر این رود در بخش مرکزی تالاب انزلی به بزرگترین مجرای خروجی آب از تالاب به دریا یعنی نهنگ روگا منتهی می شود.

شاخرز از ارتفاع 2800متری  ملبهار بند وبرنا و تیکاو بند و1900متری مته خانی (فوشه و حیدرآلات سر- چشمه می گیرد ودر قلعه رودخان به هم متصل میشوند وتقسیمات فرعی آن در ارتفاع  1000متری گشت- رودخان شروع وبه شاخه قلعه رود خان  متصل می شود.شاخه قلعه رودخان به دو فرعی فوشه و حیدر آلات تقسیم می گردد.شاخه حیدر آلات که به دژ معروف قلعه رودخان منتهی می گردد .در سالهای 1337تا1341به صورت حوضه آبخیز آزمایش جهت مطالعات آبشناسی با تجهیزات ئیدرومتوئولوژیکی نسبتا پیشرفته ای در اختیارمهندسین مشاوره قرار داشت همزمان بامطالعات  در حوزه آبخیز آزمایش قلعه رودخان به صورت نمونه ای از آبخیز فومن هنگام بهار و تابستان (  فصل آبیاری )سایر رود ها نیز مورد مطالعه قرارگرفته بود.

ازسال 1363فرعیهای شاخرزدر حیدرآلات –فوشه یانظر آلات وگشت رودخان قبل از بهم پیوستن اندازه گیری می شود در سال 1348روی رود خانه شاخرزدر محل جمعه بازار بین دو پل محور جاده جمعه بازار بین دو پل محور جاده جمعه بازار به صومعه سرا وجمعه بازار به فومن برای هدایت آب به کانال شاخرز در سمت چپ یک سد انحرافی ساخته شده است هر سال به طور متوسط 175 میلیون متر مکعب آب در حوزه این رود خانه جاری می شود. لازم است یادآوری شود که حوزه آبخیز این رود از مناطق پرباران گیلان است که

به تالاب انزلی  می ریزد (کتاب گیلان )  با توجه به شناخت رودهای پرآب فومن که سالانه مقدار زیادی آب از حوضه های آریزجمع آوری نموده ووارد تالاب انزلی می نماید در صورتی که مدیریت مناسبی روی این رودها انجام بگیرد می تواند نقش بسیار زیادی در بازدهی کشاورزی و رونق اقتصادی شهرستان فومن گردد

که در این جا نیاز است مسئولین شهرستان جهت چمع آوری ومهار آب های سطحی تدابیر درستی بیند شند از جمله احداث سدهای کوچک برروی رودخانه های فرعی برای مهار آبها.


برچسب‌ها: حوزه ابخیز و رودهای شهرستان فومن

[ چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۱/۱۶ ] [ 15:53 ] [ ]

[ ]

 

 درباره تاریخ مجسمه آناهیتا میدان شهدا فومن

              

فومن با داشتن مجسمه هاي معروف چهار دختران، شکاربانان، گوزنان، طاووس، آناهيتا، ميرزاکوچک جنگلي و... به شهر مجسمه‌ها شهرت دارد. آناهيتا که يکي از معروفترين مجسمه هاي فومن است ،به روايت اوستا، زني است راست بالا و آزاده نژاد و شريف که قهرمانان او را می‌‌ستايند و به عنوان مظهر پاکي هاي ايران باستان، زنده و شاداب در يکي از ميدان هاي اصلي شهر ايستاده است. فومن با داشتن شهرک تاريخي ماسوله و دژ هزاران ساله قلعه رودخان هرساله پذيراي گردشگران ايراني و خارجي زيادي است. فومن که تا تاريخ 980هجري قمري مرکز فرمانروايي غرب گيلان را به عهده داشته، با گذشت زمان و حوادث گوناگون، قدمت تاريخي خود را حفظ کرده است. هر مسافري که قصد ديدن ماسوله و قلعه رودخان را داشته باشد، بايد از ميدان شهداي فومن و از کنار مجسمه اي بزرگ عبور کند و کلوچه سنتي فومن را به سوغات ببرد. اين مجسمه بزرگ اسطوره اي که نظر همه را به خود جلب می‌‌کند، شخصيتي است به نام آناهيتا. آناهيتا ساليان سال است با مشعلي در دست و سوار بر درشکه اي در ميدان شهداي فومن چنان می‌‌تازد که گويي گردي به پاي او نمی‌رسد. اين زن سوارکار با دو اسب سفيد خود، رو به سوي ماسوله می‌‌تازد.

آناهيتا بانوي برومند در ميان مجسمه هاي فومن که هر کدام نمادي را به تصوير می‌‌کشند، به اسطوره هاي بسيار دور ايران بازمي گردد و چنان اصالتي دارد که نمی‌توان او را ناديده گرفت. آناهيتا به تاريخ می‌‌گويد: فومن به او باج نداده است و همچنان آماده رويارويي با هر بيگانه است. به نظر می‌‌رسد در ايران مجسمه آناهيتا فقط در شهر فومن قرار داشته باشد و در شهرهاي ديگر ايران نمونه اي از اين مجسمه ديده نشده است. کمتر کسي است که وقتي به شهر مجسمه‌ها سفر می‌‌کند، آناهيتا را نبيند و از او لذت نبرد يا عکسي به يادگار با او نگيرد. اين زن برومند سالهاست که در يادها مانده است.

با وجود اين که ساخت اين مجسمه به سالهاي بسيار دور برمي گردد، اما مردم فومن او را از هر گزند و آسيبي مصون داشته اند. مردم فومن به آناهيتا مجسمه منحصر به فرد خود احترام می‌‌گذارند و هرساله او را می‌‌آرايند و مرمت می‌‌کنند و او با رنگهاي دلنواز، نظر هر بيننده را به خود جلب می‌‌کند.

شناخت اين بانو با تمام جزييات کمي سخت است، اما می‌‌توان با گريز زدن به متون اوستايي او را شناخت و دانست اين زن سوارکار کيست که می‌‌تازد. يشت پنج اوستا (يا آبان يشت) به ايزدبانو آناهيتا اختصاص دارد.

در آيينهاي ايران باستان ؛ ايزدي که جايگاه مهمي داشته و اکنون نمادي از آن در فومن مشاهده می‌‌شود، آناهيتاست. آناهيتا الهه همه آبهاي روي زمين است و اقيانوس کيهاني از او سرچشمه می‌‌گيرد.آناهيتا به معناي پاک، پاکيزه و صاف آمده است که به پهلوي آناهيد، به ارمني آناهيت و در فارسي آناهيد آمده است و تغييريافته اش همان ناهيد امروزي است. او برگردونه اي سوار است که چهار اسب، باد، باران، ابر و تگرگ او را می‌‌کشند. او سرچشمه زندگي است و به دليل ارتباطي که با زندگي دارد، جنگجويان در نبرد، زنده ماندن و پيروزي را از او طلب می‌‌کنند. بيشتر ويژگي هاي ظاهري که اوستا براي معرفي آناهيتا بيان می‌‌کند در مجسمه آناهيتاي شهر فومن مشاهده می‌‌شود و چندان تفاوتي با متون اوستايي ندارد. در گذرگاه تاريخ می‌‌توان اهميت وجود چنين شخصيت هايي را بيان تمدن به بهترين وجه مشاهده کرد. مي توان با غرور و سرافرازي به تاريخ و ادبيات دور و ريشه دار ايراني بازگشت و چه شايسته است که با تبسم کنار بانوي آبها و پاکي هاي ايران باستان ايستاد و عکس يادگاري با آناهيتا را به آلبوم عکسهاي خود افزود و به ايراني بودن خود باليد.


برچسب‌ها: فومن

[ چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۱/۱۶ ] [ 15:34 ] [ ]

[ ]

 

*مردم فومن*

ساکنان فومن را گیلکها و تالشها تشکیل می‌‌دهند و روستاهای کوهپایه‌ای واقع در غرب فومن عموما تالش و تالشی زبان هستند فومن شهری است که در میان مزارع و باغهای اطراف خود محصور شده است برنجکاری کشت چای و توتون وپرورش کرم ابریشم از فعالیتهای اصلی فومن است که عمدتا در اطراف شهر دیده می‌شود .خربه‌های زیادی در اطاف شهر وجود دارند که از دوران شکوفائی فومن به هنگام مرکزیت این بخش از گیلان حکایت می‌کنند. امروزه فومن به صورت شهری زیبا و مشجر با بازاری پر جنب و جوش درآمده است فومن بر سر راه شهر تاریخی و زیبای ماسوله قرار دارد و به هیمن دلیل مسافران زیادی در آن توقف می‌کنند توسعه راههای ارتباطی آسفالته فومن را به ماسوله صومعه سرا، رشت و ماسال و دیگر شهرهای تالش وصل کرده است .


برچسب‌ها: فومن

[ چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۱/۱۶ ] [ 15:28 ] [ ]

[ ]

گیلان ، اوی گیلان

کو ستاره فان درم تی چومانه سویانده ؟
کوزیمینا سربنم عطرتی زانویانده ؟
می پاتان آپیله سوغات می پابراندگی
کویتا کوچا دوارم می کوچیکی بویا نده
بائید آی دس براران ئیپچه می لبلا بیگیرد
هه چینه ی کول ده بدا می شانه ، چانچویانده
ولانید جغدازنم پسکلا پوشان بموجم
بدامی خونا بجار ، آنقده زالویانده
کوی دانه آینه ر می دیل سفره واکونم
خورا زرخا نکونه توشکه خو ابرویانده
می چومان تیرپیری شه خورشید سورما چی وابو
بدا دونیا واویلان می چشم کم سویانده
گیلان – اوی گیلان ! می دردا نتانه چاره کودن
اگه دس نخسه حکیم تی گیله دارویا نده
شعر توم بجارا واش پوراکونه تاچکره
اگه قوت تی پلا «شیون»بازو یانده
------------------------------------------------
برگردان فارسی
گیلان، آهای گیلان!

به کدام ستاره نظر اندازم که برق چشمان ترا نداشته باشد ؟
سر بر دامن کدامین زمین بگذارم که عطر زانوی تو از آن برنخیزد . ؟

آبله کف پایم سوغات ایام پا برهنگی من است . از کدامین کوچه بگذرم که بوی کودکیم را ندهد؟

بیایید ای دوستان دوران همبازی من ! کمی هم ناز مرا بکشید ، نگذارید شانه ام به چانچو کولی رایگان بدهد!

نگذارید من غمگنانه ، پس پشت خاطرها پرسه بزنم
نگذارید خونم را شالیزار به زالو بخوراند .

برای کدامین آینه ، سفره دلم را بگشایم که شادی را از او نگیرم و گره بر ابروانش نیندازم ؟


چشمانم سیاهی می رود پس سرمه خورشید چه شده است ؟
نگذارید دنیا برای چشمان کم سوی من پشت چشم نازک کند .

گیلان، آهای گیلان ! دردم را نمی تواند چاره بکند حکیمی
که از داروهای محلی تو دست نویس نسخه نداشته باشد .

علفهای هرز تا بالای قوزک پای شالیزار جوان شعر خواهد رسید
اگر برنج تو به بازوی شیون توانایی ندهد .

*چانچو = چوبی که بر دوش می گذارند و دوزنبیل از دو سر آن می آویزند تا باری را به سامان برسانند
برچسب‌ها: اشعار گیلگی و فارسی

[ سه شنبه ۱۳۹۱/۰۱/۱۵ ] [ 20:19 ] [ ]

[ ]

 

 

*دوبیتی های شیون فومنی*

ادامه مطلب...


برچسب‌ها: شیون فومنی, اشعارگیلکی و فارسی
ادامه مطلب

[ سه شنبه ۱۳۹۱/۰۱/۱۵ ] [ 19:59 ] [ ]

[ ]

 

غزل‌ها

می رانمت چو مهتاب

زیبا ترین حضوری از عشق در من ای دوست
عشقی که آتشم زد در ماه بهمن ای دوست
راهم زدی و آهم در سینه ی شب افروخت
گم شد ستاره من در روز روشن ای دوست
یکدم نمی توانم بی صحبت تو دم رد
افکندی ام چو قمری طوقی به گردن ای دوست
جادوی آفتابی همخون دختر تاک
پرکن پیاله ام را مردی بیفکن ای دوست
از چله ی کمان قد کمانی ما
تیری توان نشاندن بر چشم دشمن ای دوست
می رانمت چو مهتاب بر موج آب دیده
دارم در آرزویت دریا به دامن ای دوست
نی پایبند شهرم نی گوشه گیر صحرا
زین بیشتر چه خواهی از جان شیون ای دوست

***

ادامه در ادامه مطلب...


برچسب‌ها: شیون فومنی, اشعارگیلکی و فارسی
ادامه مطلب

[ سه شنبه ۱۳۹۱/۰۱/۱۵ ] [ 19:55 ] [ ]

[ ]

 

اشعار گیلکی شیون فومنی

***

ادامه در ادامه مطلب...


برچسب‌ها: شیون فومنی, اشعارگیلکی و فارسی
ادامه مطلب

[ سه شنبه ۱۳۹۱/۰۱/۱۵ ] [ 19:2 ] [ ]

[ ]

 

سوغاتی های فومن(ره آورد)

***

از سوغاتی های معرف این شهرستان نسباتاً بزرگ می توان به کلوچه معروف فومن، صنایع دستی و ماهی که در تمام استان گیلان جزو سوغاتی به حساب می آید، اشاره کرد. و همچنین چای و برنج وتوتون


برچسب‌ها: سوغاتی های فومن

[ دوشنبه ۱۳۹۱/۰۱/۱۴ ] [ 15:21 ] [ ]

[ ]

ردیف نام روستا کد روستا نام دهستان نام بخش
1 خرمبيشه 754 رود پيش مركزي
2 رودپيش 755 رود پيش مركزي
3 كهنه گوراب 756 رود پيش مركزي

 

 ادامه مطلب...


برچسب‌ها: شهرستان فومن
ادامه مطلب

[ جمعه ۱۳۹۱/۰۱/۱۱ ] [ 19:23 ] [ ]

[ ]

تاریخ فومن

 

فومن در دوران اسلامی به عنوان مرکز بخش بیه پس (بخش غربی گیلان) شناخته می‌‌شد. فرمانراوایان این منطقه را عمدتاً از خانوادة‌«آل اسحاق» می‌‌دانند که نسب خود را به خاندان‌های باستانی ایران از جمله به اشکانیان می‌‌رسانیدند. در زمان امیر دیباج، فومن به تصرف مغولان درآمد. پـس از قـدرت یـافتن دودمان صفوی و تصمیم شاه عباس به برچیدن حکومت‌های محلی، «خان احمد» (آخرین فرمانروای لاهیجان از دودمان آل کیا) و «محمد امین خان» آخرین فرمانروای فومن از دودمان آل اسحاق نیز از سپاه قزلباش شکست خوردند و سرتا سر گیلان زیر فرمان حکومت صفویه درآمد.

قیام جنگلی‌ها از تولم آغاز شد و فومن، پناهگاه مهم میهن پرستان و آزادی خواهان شد. در حال حاضر، شهرستان فومن از مناطق زیبا و آباد استان گیلان است که ارزش‌های بسیار جالب گردشگری دارد

فومن تا حوالی سال 980 هجری قمری زمانی که مرکز ایالت بیه پس گیلان توسط جمشید سلطان به رشت منتقل شد حاکم نشین این قسمت از گیلان بود شهر فومن با این انتقال به تدریج اهیمت خود را از دست داد و به صورت یک بازار و شهر محلی درآمد توسعه روز افزون رشت از آن پس بر فومن سایه افکند و تا سالیان دراز فومن در گیلان یک موقعیت حاشیه‌ای داشت و روز به روز از اهمیت آن کاسته می‌‌شد تااین که طی چند دهه اخیر فومن مجددا به صورت یک شهر فعال درآمد و توانست اعتبار پیشین خود را باز یابد .

ساکنان فومن را گیلکها و تالشها تشکیل می‌‌دهند و روستاهای کوهپایه‌ای واقع در غرب فومن عموما تالش و تالشی زبان هستند فومن شهری است که در میان مزارع و باغهای اطراف خود محصور شده است برنجکاری کشت چای و توتون وپرورش کرم ابریشم از فعالیتهای اصلی فومن است که عمدتا در اطراف شهر دیده می‌شود .خربه‌های زیادی در اطاف شهر وجود دارند که از دوران شکوفائی فومن به هنگام مرکزیت این بخش از گیلان حکایت می‌کنند. امروزه فومن به صورت شهری زیبا و مشجر با بازاری پر جنب و جوش درآمده است فومن بر سر راه شهر تاریخی و زیبای ماسوله قرار دارد و به هیمن دلیل مسافران زیادی در آن توقف می‌کنند توسعه راههای ارتباطی آسفالته فومن را به ماسوله صومعه سرا، رشت و ماسال و دیگر شهرهای تالش وصل کرده است .

 

هر چند که فومن فاقد امکانات اقامتی در شکل هتل یا مهمانسراست اما به عنوان یک شهر زیبا و دیدنی ارزش توریستی فراوان دارد بازار آن از وفور نعمت و فراوانی کالا برخوردار است کلوچه فومن که با ترکیبات خاصی ساخته می‌شود از مهمترین ره آوردهای این شهر بشمار می‌رود میدان اصلی پارک شهر و خیابانهای اصلی آن با مجسمه‌های زیبائی تزئین شده که نشانگر دوره مدیریت یک شهر دار با سلیقه و خوش ذوق در این شهراست فومن در ۲۵ کیلومتری غرب رشت واقع شده و برای دیدن ماسوله و قلعه رودخان باید از این شهر گذشت ساختمانهای قدیمی با معماری سنتی هنوز در خیابانهای این شهر مناظر زیبایی را ارائه می‌کند .

فومن با داشتن مجسمه هاي معروف چهار دختران، شکاربانان، گوزنان، طاووس، آناهيتا، ميرزاکوچک جنگلي و... به شهر مجسمه‌ها شهرت دارد. آناهيتا که يکي از معروفترين مجسمه هاي فومن است ،به روايت اوستا، زني است راست بالا و آزاده نژاد و شريف که قهرمانان او را می‌‌ستايند و به عنوان مظهر پاکي هاي ايران باستان، زنده و شاداب در يکي از ميدان هاي اصلي شهر ايستاده است. فومن با داشتن شهرک تاريخي ماسوله و دژ هزاران ساله قلعه رودخان هرساله پذيراي گردشگران ايراني و خارجي زيادي است. فومن که تا تاريخ 980هجري قمري مرکز فرمانروايي غرب گيلان را به عهده داشته، با گذشت زمان و حوادث گوناگون، قدمت تاريخي خود را حفظ کرده است. هر مسافري که قصد ديدن ماسوله و قلعه رودخان را داشته باشد، بايد از ميدان شهداي فومن و از کنار مجسمه اي بزرگ عبور کند و کلوچه سنتي فومن را به سوغات ببرد. اين مجسمه بزرگ اسطوره اي که نظر همه را به خود جلب می‌‌کند، شخصيتي است به نام آناهيتا. آناهيتا ساليان سال است با مشعلي در دست و سوار بر درشکه اي در ميدان شهداي فومن چنان می‌‌تازد که گويي گردي به پاي او نمی‌رسد. اين زن سوارکار با دو اسب سفيد خود، رو به سوي ماسوله می‌‌تازد.

آناهيتا بانوي برومند در ميان مجسمه هاي فومن که هر کدام نمادي را به تصوير می‌‌کشند، به اسطوره هاي بسيار دور ايران بازمي گردد و چنان اصالتي دارد که نمی‌توان او را ناديده گرفت. آناهيتا به تاريخ می‌‌گويد: فومن به او باج نداده است و همچنان آماده رويارويي با هر بيگانه است. به نظر می‌‌رسد در ايران مجسمه آناهيتا فقط در شهر فومن قرار داشته باشد و در شهرهاي ديگر ايران نمونه اي از اين مجسمه ديده نشده است. کمتر کسي است که وقتي به شهر مجسمه‌ها سفر می‌‌کند، آناهيتا را نبيند و از او لذت نبرد يا عکسي به يادگار با او نگيرد. اين زن برومند سالهاست که در يادها مانده است.

با وجود اين که ساخت اين مجسمه به سالهاي بسيار دور برمي گردد، اما مردم فومن او را از هر گزند و آسيبي مصون داشته اند. مردم فومن به آناهيتا مجسمه منحصر به فرد خود احترام می‌‌گذارند و هرساله او را می‌‌آرايند و مرمت می‌‌کنند و او با رنگهاي دلنواز، نظر هر بيننده را به خود جلب می‌‌کند.

شناخت اين بانو با تمام جزييات کمي سخت است، اما می‌‌توان با گريز زدن به متون اوستايي او را شناخت و دانست اين زن سوارکار کيست که می‌‌تازد. يشت پنج اوستا (يا آبان يشت) به ايزدبانو آناهيتا اختصاص دارد.

در آيينهاي ايران باستان ؛ ايزدي که جايگاه مهمي داشته و اکنون نمادي از آن در فومن مشاهده می‌‌شود، آناهيتاست. آناهيتا الهه همه آبهاي روي زمين است و اقيانوس کيهاني از او سرچشمه می‌‌گيرد.آناهيتا به معناي پاک، پاکيزه و صاف آمده است که به پهلوي آناهيد، به ارمني آناهيت و در فارسي آناهيد آمده است و تغييريافته اش همان ناهيد امروزي است. او برگردونه اي سوار است که چهار اسب، باد، باران، ابر و تگرگ او را می‌‌کشند. او سرچشمه زندگي است و به دليل ارتباطي که با زندگي دارد، جنگجويان در نبرد، زنده ماندن و پيروزي را از او طلب می‌‌کنند. بيشتر ويژگي هاي ظاهري که اوستا براي معرفي آناهيتا بيان می‌‌کند در مجسمه آناهيتاي شهر فومن مشاهده می‌‌شود و چندان تفاوتي با متون اوستايي ندارد. در گذرگاه تاريخ می‌‌توان اهميت وجود چنين شخصيت هايي را بيان تمدن به بهترين وجه مشاهده کرد. مي توان با غرور و سرافرازي به تاريخ و ادبيات دور و ريشه دار ايراني بازگشت و چه شايسته است که با تبسم کنار بانوي آبها و پاکي هاي ايران باستان ايستاد و عکس يادگاري با آناهيتا را به آلبوم عکسهاي خود افزود و به ايراني بودن خود باليد.


برچسب‌ها: فومن

[ جمعه ۱۳۹۱/۰۱/۱۱ ] [ 17:43 ] [ ]

[ ]

نوع غار : جدید

نام (های) غار : خون فوشه

 Khun e Fusheh : نام فارسی غار بصورت لاتین

 37˚ 2' 41" : (N)  عرض جغرافیایی دهانه غار

 49˚ 9' 54" : (E)  طول جغرافیایی دهانه غار

ارتفاع دهانه اصلی از سطح دریا : 930 متر

تعداد دهانه غار : 4 دهانه

استان : گیلان

نزدیکترین شهر : فومن

نزدیکترین روستا : فوشه

نشانی محل غار : گیلان، رشت، فومن، قلعه رودخان فوشه للکی پرده سر 9 کیلومتر بعد از طی کردن جنگل غار خون

طول غار : 300 متر

عمق غار : 30 متر

اسامی اعضای تیم نقشه برداری : حسین حاجت پور قلعه رودخانی

نام عکاس : حسین حاجت پور

 

مشاهده تصاویر


برچسب‌ها: شهرستان فومن
ادامه مطلب

[ پنجشنبه ۱۳۹۱/۰۱/۱۰ ] [ 19:24 ] [ ]

[ ]

 

ماسوله و مناظر

 

تصاویر بیشتر در  ادامه مطلب...

 


برچسب‌ها: تصاویر دیدنی ازاماکن گردشگری شهرستان فومن
ادامه مطلب

[ پنجشنبه ۱۳۹۱/۰۱/۱۰ ] [ 1:1 ] [ ]

[ ]

[ سه شنبه ۱۳۹۱/۰۱/۰۸ ] [ 12:15 ] [ ]

[ ]

 

              شیون فومنی                 حضرت ایت الله بهجت(ره)       کیومرث صابری فومنی(گل آقل)

 

                

   مهندس سیدعباس موسوی رهپیما

ادامه عکس ها در ادامه مطلب...

 

 


برچسب‌ها: عکس مشاهیرفومن, گل اقا, ایت الله بهجت, شیون فومنی, موسوی رهژیما
ادامه مطلب

[ دوشنبه ۱۳۹۱/۰۱/۰۷ ] [ 11:57 ] [ ]

[ ]

 

۱-دانشکده فنی فومن(پردیس دانشگاه تهران)

۲-دانشگاه آزاداسلامی واحدفومن

 

لیست رشته های تحصیلی
-->

 

وضعیت پذیرش دانشجو

جنس پذیرش

مقطع

نام رشته

ردیف

دانشجو ندارد

زن و مرد

کارشناسی

ریاضیات و کاربردها

1

دانشجو دارد

زن و مرد

کارشناسی ناپیوسته

علمی کاربردی حسابداری

2

دانشجو دارد

مرد

کارشناسی ناپیوسته

مهندسی تکنولوژی عمران- عمران

3

دانشجو دارد

زن و مرد

کارشناسی ناپیوسته

مهندسی تکنولوژی الکترونیک

4

دانشجو دارد

زن و مرد

کارشناسی ناپیوسته

مهندسی تکنولوژی معماری

5

دانشجو دارد

زن و مرد

کارشناسی ناپیوسته

مهندسی تکنولوژی نرم افزار کامپیوتر

6

مصوب جدید

زن و مرد

کارشناسی

مهندسی معماری

7

مصوب جدید

مرد

کارشناسی ناپیوسته

مهندسی تکنولوژی مکانیک خودرو

8

دانشجوندارد

زن و مرد

کاردانی ناپیوسته

تربیت معلم آموزش ریاضی

9

دانشجو دارد

زن و مرد

کاردانی ناپیوسته

علمی کاربردی نرم افزار کامپیوتر

10

دانشجو دارد

زن و مرد

کاردانی ناپیوسته

کاردان فنی برق- الکترونیک

11

مصوب جدید

مرد

کاردانی ناپیوسته

کاردان فنی مکانیک-تاسیسات بهداشتی و گازرسانی

12

مصوب جدید

مرد

کاردانی ناپیوسته

کاردان فنی مکانیک-ساخت و تولید

13

دانشجو دارد

مرد

کاردانی ناپیوسته

کاردان فنی عمران-کارهای عمومی ساختمان

14

دانشجو دارد

زن و مرد

کاردانی ناپیوسته

معماری

15

مصوب جدید

زن و مرد

کاردانی ناپیوسته

کاردان فنی صنایع غذایی

16

دانشجو دارد

زن و مرد

کاردانی ناپیوسته

حسابداری

17

دانشجو دارد

زن و مرد

کاردانی پیوسته

علمی کاربردی حسابداری

18

دانشجو دارد

زن و مرد

کاردانی پیوسته

الکترونیک – الکترونیک عمومی

19

دانشجو دارد

مرد

کاردانی پیوسته

ساختمان - کارهای عمومی ساختمان

20

دانشجو دارد

زن و مرد

کاردانی پیوسته

معماری – نقشه کشی معماری

21

مصوب جدید

مرد

کاردانی پیوسته

مکانیک خودرو - مکانیک خودرو

22

دانشجو دارد

زن و مرد

کاردانی پیوسته

کامپیوتر - نرم افزار کامپیوتر

23

 

تعداد بازدید کننده:
0
درج:
۱۳۹۰/۳/۲۴ ۸:۱۸ AM

آدرس:گیلان.فومن/خیابان امام خمینی(ره).خیابان انتظام

نویسنده:
اداره پژوهش
منبع:
معاونت آموزشی - دانشجویی
 

۳-دانشگاه علمی کاربردی فومن(جهاددانشگاهی)

این مرکز در سال 1378 با همکاری جهاد دانشگاهی و با هدف تربیت نیروی انسانی با یک رشته نرم افزار سیستم با حدود 45 دانشجو شروع به کار نموده و هم اکنون در گروههای صنعت ، مدیریت و خدمات اجتماعی ، فرهنگ و هنر با تعداد 730 دانشجو در 9 رشته در مقاطع کاردانی و کارشناسی به صورت ترمی و پودمانی دانشجو می پذیرد .  

رشته های تخصصی مرکز

*کارشناسی ناپیوسته مهندسی تکنولوژی نرم افزار کامپیوتر

*کارشناسی ناپیوسته مدیریت امور فرهنگی

*کاردانی ناپیوسته نرم افزار کامپیوتر (ترمی – پودمانی)

*کاردانی ناپیوسته فناوری اطلاعات و ارتباطات (ترمی – پودمانی )

*کاردانی ناپیوسته مدیریت بازرگانی (ترمی)

*کاردانی ناپیوسته حسابداری دولتی (ترمی)

*کاردانی ناپیوسته سخت افزار کامپیوتر (پودمانی)

 

نشانی : فومن -چهار راه معلم- خیابان شهدا

فاکس : 01327235839

تلفن : 01327235979

کد پستی : 4351744316

۴-دانشگاه پیانور واحد فومن

 

تصاویر دانشکده فومن

 

 

 

 


برچسب‌ها: دانشگاهها ومراکز علمی شهرستان فومن

[ شنبه ۱۳۹۱/۰۱/۰۵ ] [ 14:9 ] [ ]

[ ]مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ،